Killed, 2017

American Racehorses Killed in Action, 2017:

Tap It In, January 1, Golden Gate, race 4
Massena, early January, Belmont, training (euthanized January 23)
Ruhl Paul, January 3, Mahoning, race 5
Playmetheblues, January 3, Parx, race 2
Running for Annie, January 3, Turf, race 1
Candu Cait, January 6, Gulfstream, race 7
Catira Rock, January 6, Gulfstream, race 10
Tough Fame, January 7, Golden Gate, race 8
Aubrees the First, January 8, Tampa Bay, training
With Love Too, January 8, Turf, race 1
Mydancingshadow, January 8, Turf, race 7
Super Rich, January 10, Mahoning, race 2
Ground Control, January 12, Charles Town, race 8
Discreet Duke, January 13, Penn, race 4
Divine Kaleb, January 14, Fair Grounds, race 7
Copingaway, January 14, Gulfstream, race 10
Prague, January 15, Gulfstream, training
Creeker’s Cat, January 15, Oaklawn, race 7
Upside Brown, January 17, Belmont, training
Whip N Nay Nay, January 17, Gulfstream, training
Northern Mine, January 17, Parx, race 8
Kinghorn, January 18, Penn, race 4
Lupos Phantom, January 20, Gulfstream, training
T. Montana, January 20, Santa Anita, race 7
Irish Filibuster, January 20, Turfway, race 2
Prince Zurs, January 21, Aqueduct, race 5 (euthanized February 2)
Lupos Phantom, January 21, Gulfstream, training
Charming Vicky, January 22, Aqueduct, training
Lost Note, January 22, Aqueduct, race 1
Kristi Q, January 22, Aqueduct, hit head and died walking to race 9
Glacken Too, January 25, Golden Gate, training
Hayq’s Fable, January 26, Oaklawn, race 7
Tawny, January 26, Santa Anita, race 4
Yankee Tales, January 27, Belmont, training
Whiskey Wizard, January 27, Gulfstream, training
Conquest Vixen, January 27, Gulfstream W, training
Lucky Rascal, January 28, Tampa Bay, race 7
Gone Thru Fire, January 29, Los Alamitos, race 7
Roi Soleil, January 30, Turf, race 3
Pin and Win, January 31, Parx, race 9
Sharp Stick, February 1, Penn, race 2
Golden Ocean, February 2, Golden Gate, race 4
Edzactly, February 2, Penn, race 3
Gretna Graeme, February 2, Tampa Bay, training
Dry Ice, February 3, Cal Expo, prior to race 7
Sizzling Bel, February 4, Golden Gate, race 1
Lord Ruler, February 4, Gulfstream, race 8
Sir Prize, February 4, Louisiana, race 6
Mrs Peacock, February 4, Tampa Bay, training
Sir Got Class, February 4, Turf, race 1
Spirit Rules, February 5, Golden Gate, training
unidentified, January 30-February 5, Santa Anita
Big Unit, February 8, Buffalo, race 9
Miswaski’s Pac, February 8, Mahoning, race 9
Starship Stache, February 9, Tampa Bay, race 7
Blameiton Brooklyn, February 10, Aqueduct, race 5
Chocopologie, February 11, Delta, race 10
Surfside Chic, February 11, Parx, race 6
Eaglemaker, February 11, Santa Anita, race 9
Diamond Tour, February 11, Tampa Bay, race 3
Itsnotezbeinbreezy, February 11, Tampa Bay, race 9
Frat Star, February 12, Aqueduct, race 4
Regulus, February 12, Aqueduct, race 5
unidentified, February 7-February 12, Los Alamitos
unidentified, February 7-February 12, Los Alamitos
unidentified, February 6-February 12, Santa Anita
Indian Nate, February 12, Turf, race 7
Furious Lil Miss, February 13, Mahoning, race 6
Northern Exchange, February 15, Charles Town, race 3
Mr. Ripken, February 15, Charles Town, race 4
Five Wars, February 17, Gulfstream, training
Gonnawinalot, February 17, Tampa Bay, race 8
Lady Nura, February 18, Gulfstream, training
Mr. Rose, February 18, Gulfstream, training
Ra Indio Tizok, February 19, Rillito, race 1
Storming Candy, February 19, Santa Anita, race 1
Dixie Ballet, February 19, Santa Anita, race 2
unidentified, February 13-February 20, Santa Anita
unidentified, February 13-February 20, Santa Anita
Wheretheparty’sat, February 21, Monticello, race 8
A Risky Peace, February 22, Turfway, race 5
Vivi’s Magic, February 23, Delta, race 5
Small Boy Jr., February 23, Penn, race 7
Bullet Thief, February 24, Charles Town, race 1
Dance the Waltz, February 24, Los Alamitos, race 2
Don’t Undermind Me, February 25, Delta, race 4
Theboyzproudntrue, February 25, Delta, race 9
Kingston Bay, February 26, Gulfstream, race 5
B Evas Lucky Lad, February 26, Pompano
Amberella, February 26, Rillito, race 7
unidentified, February 21-February 26, Santa Anita
Missy’s Hat Trick, February 27, Belmont, training
Hip 28 (unnamed 2-year-old), February 27, Gulfstream, training
Three Tootsies, March 2, Fair Grounds, race 8
Lawyer Daggett, March 2, Oaklawn, race 2
Chance of Luck, March 2, Tampa Bay, training
Saint’s Fan, March 3, Fair Grounds, training
Saratoga Citizen, March 4, Gulfstream, race 10
Huracan Americo, March 4, Gulfstream, race 13
Poised ‘n Ready, March 4, Oaklawn, race 4
Tattenham, March 4, Santa Anita, race 4
Tizcano, March 5, Gulfstream W, training
unidentified, March 1-March 5, Santa Anita
unidentified, March 1-March 5, Santa Anita
unidentified, March 1-March 5, Santa Anita
Dickens, March 5, Tampa Bay, race 1
Mahanco, March 9, Delta, race 9
Rhett’s Image, March 10, Golden Gate, race 7
Royal Saint, March 11, Laurel, race 8
Nowalking, March 11, Santa Anita, race 8
Read the Dream, March 12, Aqueduct, race 7
Baby Lia, March 12, Gulfstream, race 3
Stormy’s Return, March 12, Gulfstream, race 7
Initiative, March 12, Los Alamitos, race 2
Record Store, March 12, Pompano
unidentified, March 6-March 12, Santa Anita
Sir Newton, March 13, Tampa Bay, training
Gold Line Express, March 13, Will Rogers, race 9
Callmeback, March 14, Mahoning, race 8
Keihl Crissia, March 16, Golden Gate, race 4
Glacial Ocean, March 17, Tampa Bay, training
King’s Palace, March 18, Golden Gate, race 1
Exquisite Bling, March 18, Oaklawn, race 5
Solar Zone, March 18, Santa Anita, race 8
unidentified, March 13-March 19, Santa Anita
Ohio, March 20, Gulfstream W, training
Shakeyogroovething, March 25, Turfway, race 2
Camp Cielo, March 26, Oaklawn, race 9
unidentified, March 20-March 26, Santa Anita
Blanchfield, March 30, Charles Town, race 5
Aaron of Goshen, March 30, Fair Grounds, race 6
Z Besha, March 30, Oaklawn, race 3
Second City, April 1, Aqueduct, race 3
The Pickett Factor, April 1, Oaklawn, race 5
Incognito, April 1, Saratoga Harness, race 2
yet-to-be-named, April 1, Tampa Bay, training
Stalk, April 2, Laurel, race 8
unidentified, March 27-April 2, Santa Anita
Market Mayhem, April 4, Turf, race 8
Johannah Jo, April 5, Mahoning, race 2
Cyclic, April 8, Charles Town, race 5
Saturday Command, April 8, Golden Gate, race 3
Mac’s Posse, April 9, Belmont, training
Really Big Bird, April 9, Laurel, race 8
unidentified, April 3-April 9, Santa Anita
unidentified, April 3-April 9, Santa Anita
unidentified, April 3-April 9, Santa Anita
Brazilian Barbeque, April 9, Turf, race 6
Cespedes, April 10, Aqueduct, training
Donna’s Dream, April 10, Tampa Bay, training
Warrior’s Dance, April 11, Parx, race 9
Imslopokerodriguez, April 15, Tampa Bay, training
Smart Answer, April 15, Tampa Bay, race 3
Joshua’s Miracle, April 16, Emerald, race 5
Mo Wees, April 16, Gulfstream, race 1
Southern Thang, April 20, Tampa Bay, training
Receiver, April 22, Belmont, training
Reach the World, April 22, Santa Anita, training
Flatterfly, April 23, Aqueduct, race 5
unidentified, April 17-April 23, Santa Anita
Yorkshire Inn, April 23, Tampa Bay, race 9
All Class, April 24, Finger Lakes, training
Mere Aglise, April 27, Finger Lakes, training
Cornedbeefncabbage, April 28, Belmont, training
Choice Indian, April 29, Finger Lakes, training
Cinchona, April 29, Gulfstream, training
Jess a Dejon, April 29, Turf, race 1
Aragonite, April 30, Belmont, race 6
unidentified, April 24-April 30, Santa Anita
unidentified, April 24-April 30, Santa Anita
Avalancha, May 1, Parx, race 3
Hymn’s Girl, May 1, Turf, race 7
Classic Ruler, May 4, Santa Anita, race 5
Puissant, May 7, Belmont, training
unidentified, May 1-May 7, Santa Anita
Dealingatthegate, May 7, Tampa Bay, race 7
Big Red Rocket, May 12, Churchill, race 8
Malibu Eyes, May 13, Gulfstream W, training
Cobra Kiss, May 13, Thistledown, race 2
unidentified, May 8-May 14, Santa Anita
Silk Spinner, May 15, Finger Lakes, race 7
Finding Candy, May 16, Parx, race 1
Ruth, May 16, Will Rogers, race 9
Classy Chris, May 17, Belmont, prior to race 5
Sky Changer, May 17, Charles Town, race 1
Amazin Secret, May 18, Evangeline, race 2
Steamroller, May 18, Prairie, race 5
Mr Wine Opener, May 19, Arapahoe, race 3
Red Atlantic, May 19, Belterra, race 6
Olympic Royale, May 20, Los Alamitos, race 4
Contour, May 21, Arapahoe, race 6
unidentified, May 15-May 21, Santa Anita
Yo Adrienne, May 22, Finger Lakes, training
R Sleeping Beauty, May 24, Finger Lakes, race 2
All Irish, May 24, Gulfstream, training
Dutchie Baby, May 24, Mountaineer, race 6
Medalquest, May 26, Arlington, race 5
Sudden Sam, May 26, Santa Anita, race 7
On the Deadline, May 27, Finger Lakes, race 1
Letithappen, May 27, Golden Gate, race 7
You Know Juneau, May 27, Penn, race 3
Storm the Shore, May 28, Belmont, race 1
unidentified, May 22-May 28, Santa Anita
unidentified, May 22-May 28, Santa Anita
Lakalas, May 28, Saratoga, training
She’satoughbroad, May 29, Parx, race 1
Calli Way, May 29, Santa Anita, race 8
Stormin Tina, May 29, Santa Anita, race 9
unidentified (probably Back Again), June 2, Los Alamitos, race 7
Happy Match, June 3, Belmont, race 1
Individual Design, June 3, Santa Anita, race 2
Bradley’s Sunshine, June 4, Gulfstream, race 7
unidentified, June 1-June 4, Santa Anita
Slip the Cable, June 8, Charles Town, race 8
Avenue Road, June 10, Charles Town, race 5
Sugar Foot Anne, June 10, Delaware, race 9
National Trust, June 10, Parx, race 4
Sharp as a Tack, June 10, Tioga, training
Erascritto, June 11, Belterra, race 6
unidentified, June 6-June 11, Los Alamitos
Fancy Firewater, June 12, Ruidoso, race 8
Northern Rail, June 13, Parx, race 9
Hawks Linda Lou, June 14, Oxford (Florida), prior to race 3
Siberian Laughter, June 15, Golden Gate, race 5
El Rustico, June 15, Gulfstream, race 5
Testarossa Red, June 16, Hazel, race 6
Chrome Finish, June 18, Buffalo, prior to race 10
Simferopol, June 18, Gulfstream, race 7
Sporty Big Boy, June 22, Saratoga Harness, race 4
Non Stop, June 25, Belmont, race 5
unidentified, June 19-June 25, Santa Anita
unidentified, June 19-June 25, Santa Anita
Flying Bullet, June 27, Belmont, training
Stone Cross, June 27, Presque Isle, race 8
Princess Elsana, June 29, Canterbury, race 4
Ed’s Dream, June 29, Saratoga Harness, race 10
Panthers Fast Dash, June 30, Arapahoe, race 2
Valeski, June 30, Canterbury, race 4
Michaelslittleally, July 1, Delaware, race 7
Slacks of Course, July 1, Gulfstream, race 3
Dream Player, July 2, Belmont, prior to race 10
Brother Soldier, July 2, Los Alamitos, race 1
Angels From Heaven, July 2, Oak Tree, training
Salty Gal, July 3, Canterbury, race 10
Small Print, July 3, Finger Lakes, training
Michael Addison, July 3, Presque Isle, race 6
unidentified, June 26-July 4, Santa Anita
Queen B, July 6, Saratoga, training
Banging With Stoli, July 7, Delta, race 5
Papa Vinny, July 8, Laurel, race 1
Tonto’s Sister, July 11, Louisiana, race 7
Sapporo, July 14, Belmont, race 10
Baytown Princess, July 14, Belterra, race 4
Cherokee Callie, July 14, Belterra, race 5
Sidearm, July 14, Canterbury, race 10
Regal Babe, July 15, Buffalo, race 8
Midas Dancer, July 15, Canterbury, race 12
Belle’s Candy, July 15, Charles Town, race 3
Leathers Slappin, July 15, Thistledown, race 2
Rule the City, July 16, Belmont, race 1 (euthanized September 29)
Signorina Ermenia, July 22, Emerald, race 6
Wanztbwicked, July 22, Saratoga, training
Sunny Dee, July 23, Golden Gate, training
Fashion Delight, July 23, Yonkers, race 12
Cuadrante, July 25, Parx, race 2
Evasive Maneuver, July 26, Thistledown, race 6
Golden Light, July 27, Del Mar, race 6
Accomplice, July 27, Gulfstream, race 10
Limoges, July 28, Belterra, race 5
Angels Seven, July 28, Saratoga, race 3
Suddenly Seymour, July 29, Canterbury, race 3
Howard Beach, July 29, Saratoga, training
Positive Waves, July 29, Saratoga, training
Cajun Cookin, July 30, Golden Gate, training
Starship Menace, July 30, Gulfstream, race 1
Amazing Lady, July 30, Los Alamitos, race 1
Brooklyn Major, July 31, Saratoga, race 9
Purrin’ Proud, August 2, Delaware, race 3
Van Persie, August 2, Penn, race 4 (euthanized several days later)
Marshall Plan, August 2, Saratoga, training
Zipping By, August 3, Charles Town, race 5
Dance With Gio, August 3, Delaware, race 7
Fall Colors, August 3, Saratoga, race 1
Munjaz, August 3, Saratoga, race 8
Marvelous Kaos, August 4, Del Mar, race 2
Steam Burner, August 5, Evangeline, race 6
Lakeside Sunset, August 5, Saratoga, training
unidentified, August 3-August 6, Los Alamitos, racing
Dont Gang Up On Me, August 6, Prairie, race 6
Crushed Ice, August 6, Prairie, race 6
Unbroken Chain, August 6, Saratoga, race 11
Generous Woman, August 7, Mountaineer, prior to race 7
Pass the Dice, August 8, Parx, race 9
Cougar Hanover, August 9, Monticello, race 6
Love You Bad, August 9, Monticello, race 11
Okie Ride, August 9, Remington, training
Raysunett, August 9, Thistledown, race 5
Glitzy, August 10, Delaware, race 3
Pandamonia, August 10, Delaware, race 5
Hot Cajun Sauce, August 10, Finger Lakes, training
Cornerback Sack, August 10, Presque Isle, race 1
Sweetneida, August 11, Saratoga, race 1
Permian, August 12, Arlington, race 7
Straitouttathefunk, August 12, Thistledown, race 2
unidentified, August 9-August 13, Del Mar
Charm the Lute, August 14, Louisiana, race 3
Meteoroid, August 16, Saratoga, race 1
Sayonara Rose, August 17, Saratoga, race 9
Silver Ice, August 19, Santa Rosa, race 5
Travelin Soldier, August 19, Saratoga, training
Ronson, August 19, Thistledown, race 4
Dreamy, August 19, Thistledown, race 8
unidentified, August 14-August 20, Del Mar
Credit Ready, August 20, Laurel, race 7
Saints Be Praised, August 23, Delaware, race 2
That’s Amore, August 23, Finger Lakes, race 9
unidentified, August 23, Thistledown, training
Smokealittlesmoke, August 24, Evangeline, race 4
Lisa’s Premier, August 26, Timonium, race 10
Sweet Tashi, August 27, Emerald, race 8
Vitality, August 29, Del Mar, training
Wanna Rock N Roll, August 30, Batavia, prior to race 8
Secret Shopper, August 30, Del Mar, race 4
Alpha Dance, August 30, Finger Lakes, race 4
Aggie’s Honor, August 31, Saratoga, training
Karen Kan, September 1, Belmont, training
Behind the Times, September 1, Timonium, race 1
Cuban Argument, September 1, Timonium, race 1
Irish Prayer, September 2, Belmont, training
Happy High Porto, September 2, Evangeline, race 2
unidentified, August 29-September 3, Los Alamitos, racing
Zoomin Effortlessly, September 3, Ruidoso, race 8
Sb Hoonigan, September 3, Sweetwater, race 6
Bay City Blues, September 4, Finger Lakes, race 5
Just Zip It, September 7, Arlington, race 4
Hardwin, September 7, Delaware, race 2
Hubertofhavasu, September 7, Golden Gate, training (euthanized September 8)
Holy Zendaya, September 9, Charles Town, race 5
Mutazen, September 9, Kentucky, race 5
Discreetly Leah, September 9, Los Alamitos, race 2
Fast Talkin Man, September 9, Louisiana, race 11
Out of Aces, September 10, Golden Gate, race 3
Cherishabull, September 12, Louisiana, race 1
Lady Lilyann, September 12, Thistledown, race 4
Mucho Paso, September 15, Charles Town, race 3
Bullet Bobby, September 15, Charles Town, race 6
Regal Note, September 15, Laurel, race 5
Clear Status, September 15, Penn, race 4
You’re My Favorite, September 16, Fairmount, race 7
Mi Padre, September 16, Louisiana, race 2
Top Fortitude, September 17, Belmont, race 6
unidentified, September 12-September 17, Los Alamitos, racing
Aldalma, September 18, Delaware, race 1
Hank Who, September 18, Finger Lakes, race 5
Somekindasexy, September 18, Saratoga, training
Submit, September 20, Belmont, race 9
Legal Tendora, September 21, Finger Lakes, race 4
Madgirl, September 22, Belmont, training
Seventy Niner, September 22, Laurel, race 4
Al’s Nightmare, September 23, Belmont, training
Irap, September 23, Parx, race 11 (euthanized October 20)
Smell Perfume, September 24, Los Alamitos, race 7
My Man Colton, September 25, Louisiana, race 2
Wildcat Honey, September 26, Mountaineer, race 5
Beeswacker, September 26, Thistledown, race 3
Scootin Bay, September 27, Batavia, prior to race 10
Kidron, September 27, Delaware, race 7
Ouray, September 27, Thistledown, race 4
Red Cash, September 29, Saratoga Harness, race 3
Hidden Talent, September 30, Lone Star, race 3
Station Wagon, October 1, Parx, race 3
You’re a Survivor, October 2, Delaware, race 7
El Soborno, October 3, Mountaineer, race 2
Princess Bossy, October 4, Belterra, race 6
Allie’s Event, October 7, Delaware, race 4
Ten City, October 7, Keeneland, race 8
Falcon’s Chance, October 7, Saratoga Harness, race 5
Blazing Image, October 12, Fresno, prior to race 2
Favorite Check, October 13, Los Alamitos, race 5
Roberta Brooks, October 14, Saratoga, training
Galilianco, October 15, Keeneland, race 7
Judge Maggie, October 18, Finger Lakes, race 5
Warrenscrystalized, October 19, Santa Anita, race 7
Bourbonfuhrme, October 21, Belmont, race 6
Vegas Vic, October 22, Santa Anita, training
unidentified, October 16-October 22, Santa Anita (possibly Verraco)
Saratoga Swayz, October 26, Belmont, training
Silver of Oz, October 26, Remington, race 8
Dancing Nora, October 27, Hawthorne, race 4
Honest, October 28, Parx, race 3
unidentified, October 26-October 29, Los Alamitos, racing
unidentified, October 23-October 29, Santa Anita
Ruth’s Lotus, October 30, Mahoning, race 3
Hyde Park Express, October 31, Belmont, training
Elite Kid, October 31, Belmont, training (euthanized November 11)
Ronnie’s Whey, October 31, Finger Lakes, race 7
Granites Peak, November 1, Mahoning, race 8
Charbonnet, November 2, Delta, race 1
Papa Freud, November 3, Aqueduct, race 7
Peggys Music Maker, November 3, Charles Town, race 2
Cheekaboomboom, November 3, Del Mar, race 2
Groupthink, November 5, Parx, race 5
Golden Glint, November 5, Parx, race 7
La Moneda, November 5, Turf, race 3
Sooner Boomer, November 5, Turf, race 7
Left the Galaxy, November 6, Finger Lakes, training
Song for Jade, November 10, Los Alamitos, race 2
Hy Brasil, November 11, Aqueduct, race 2
Prohibition, November 12, Del Mar, race 3
Ogan’s Runner, November 16, Belmont, training (euthanized November 17)
Momma’s Moonshine, November 16, Finger Lakes, training (euthanized December 1)
Russian Radiance, November 17, Golden Gate, race 6
Aspic, November 17, Penn, race 6
Turcotte, November 18, Belmont, training
unidentified, November 13-November 19, Del Mar
Act Surprised, November 20, Finger Lakes, race 10
Black Jules, November 21, Mahoning, race 4
Iggy Loco, November 22, Aqueduct, race 8
Classic Reward, November 22, Mahoning, race 4
Blu Moon Ace, November 22, Penn, race 4
Mesoma, November 23, Fair Grounds, race 9
Winter Wish, November 24, Finger Lakes, race 4
Bail, November 25, Belmont, training
Green Time, November 25, Charles Town, race 2
Sideman, November 26, Golden Gate, race 1
unidentified, November 20-November 26, Los Alamitos, racing
Compadre Sam, November 27, Turf, race 5
Chidamac, December 1, Los Alamitos, race 8
Tanner’s Popsicle, December 1, Remington, race 4
The First Star, December 2, Northfield, race 2
Eyesfirst, December 4, Laurel, race 3
Our Ship Is In, December 7, Charles Town, race 6
Fusaichi Red, December 9, Aqueduct, race 8
Lucky Sugar, December 9, Belmont, training

Sources:
Arizona Department of Gaming
California Horse Racing Board
Colorado Department of Revenue
Delaware Thoroughbred Racing Commission
Florida Department of Business and Professional Regulation
Idaho Racing Commission
Illinois Racing Board
Indiana Horse Racing Commission
Iowa Racing and Gaming Commission
Louisiana Racing Commission
Maine Department of Agriculture
Maryland Racing Commission
Massachusetts Gaming Commission
Michigan Gaming Control Board
Minnesota Racing Commission
Nebraska State Racing Commission
Nevada Gaming Control Board
New Jersey Racing Commission
New Mexico Racing Commission
New York State Gaming Commission
North Dakota Racing Commission
Ohio State Racing Commission
Oklahoma Horse Racing Commission
Oregon Racing Commission
Pennsylvania Department of Agriculture
Texas Racing Commission
Washington Horse Racing Commission
West Virginia Racing Commission
Wyoming Pari-Mutuel Commission
Equibase Race Charts
Track Officials
Racing Press

Note: Every effort has been made to ensure the accuracy of this list. That said, my information is only as good as the information I receive. If it can be proved that a horse appears in error, I will dutifully remove.